Samarbejder og projekter

Kulturskoler i Nordjylland indgår i en lang række samarbejder med andre aktører i det nordjyske kulturlandskab. Aktuelt er vi involverede i følgende projektsamarbejder:

Børns Møde med Kunsten

Ordningen “1/1 kunstner til ¼ pris” er traditionen, der startede som et fremsynet tilbud i regi af Nordjyllands Amt i 1989 og har fungeret siden. De sidste år som et tilbud i regi af Kulturaftale Nordjylland. “Børns møde med kunsten” er relanceringen af den kendte nordjyske model for børns møde med professionelle kunstnere. Ordningen administreres i et samarbejde mellem Kulturaftale Nordjylland og Kulturskoler i Nordjylland.
www.bmmk.dk

TeaterTALENTnord

Med TeaterTALENTnord er der skabt et nordjysk talentudviklingscenter for unge der ønsker at udvikle sin kunnen og viden inden for drama på et højt niveau. Undervisnings-forløbet strækker sig over 2 år. TeaterTALENTnord startede som et samarbejde mellem 3 nordjyske egnsteatre og 5 kulturskoler/musiske skoler, men der arbejdes på at udvidde projektet så dette særdeles kompetente teatertilbud kan udbydes til unge talenter i hele Region Nordjylland.
www.teatertalentnord.dk

Samarbejde med Det Jyske Musikkonservatorium

Kulturskoler i Nordjylland er repræsenteret i Det Jyske Musikkonservatoriums kontaktudvalg, og samarbejdet består af  dialogmøder såvel som konkrete projekter, f.eks. workshops for kor eller strygere.

Dans dans dans

4 nordjyske kulturskoler samarbejdede i undervisningsåret 2010-2011 om at sætte fokus på dans med afvikling af 4 forskellige danseprojekter i hhv. Jammerbugt, Rebild, Vesthimmerland og Mariagerfjord kommuner. Projektet blev afrundet med en national konference om dans den 9. juni 2011 på Aabybro Mediecenter med deltagelse af dansefagfolk fra hele landet samt fra de nordiske lande.

Kulturskoler i Nordjylland er desuden repræsenteret i:

- MGK koordineringsudvalget
- Forum for Musikundervisning i Nordjylland