Longform improvisation for børn og unge
Longform improvisation er en teaterform, der udover at være improviseret, lægger vægt på længere fortællinger, gruppefornemmelse, nærvær og og ”thruth in comedy”.
Vi skal arbejde med grundlæggende øvelser indenfor teaterformen og samtidig snakke om, hvordan øvelserne kan bruges på dramahold med børn og unge. På workshoppen udleveres et øvelseskatalog med de øvelser, vi gennemgår. Ud over at stå alene som tema i dramaundervisningen, kan både øvelser og teoretisk grundlag, bruges som udgangspunkt for, at skabe egne forestillinger. Dette vil vi også komme ind på, på workshoppen.
Tid: tirsdag 3. januar kl 9:00-15:00
Sted: Huset, Hasserisgade 10, Aalborg
Kursusholder:
Underviser Wilma Walther-Hansen er selv udøvende improvisationsskuespiller og underviser desuden i drama og improvisation for børn, unge og voksne. Se mere om Wilma på www.alletidersfirma.dk.